Bine ai venit in Clubul Bebelusilor - Forum de discutii si comentarii

Tratament cu aerosoli viroza respiratorie

Discuta totul despre bebelusi alaturi de mamici ca tine! Despre greutatile primei luni acasa cu nou nascutul, primele nopti nedormite, colici, ingrijirea, alimentatia si dezvoltarea bebelusului, dintisorii de lapte, despre marea dragoste dintre tine si bebelusul tau.

Tratament cu aerosoli viroza respiratorie

Mesajde Andreea84 » 19 Mar 2014, 23:10

De cand cu vremea mai calda ne-au invadat niste muci care curg ca la robinet si tusim de nu mai stim ce e cu noi :) Avem o viroza in toata regula confirmata si prin analize de sange - hemoleucograma din degetel. Pentru febra luam antitermice nurofen si panadol. In nasuc biorinil si tantum verde spray in gatut. Ni s-a recomandat in plus tratament cu aerosoli - flixotide nebules dupa 2 zile daca lucrurile nu se imbunatatesc. Aveti aparate de aerosoli? care sunt cele mai silentioase? Vad ca se recomanda Omrom dar mie nu prea mi-a placut. Am mers la farmacie si ll-am vazut. E mare si spunea farmacista ca e si zgomotos. Mai era unul micut si am inteles ce e silentios de la Laica. Recomandari? Am inteles ca e si unul sub forma de spray pentru copii care nu accepta masca aceea. Are cineva?
Mami de cea mai dulce printesa
Andreea84
Merg cu incredere
Merg cu incredere

Re: Tratament cu aerosoli viroza respiratorie

Mesajde iri0505 » 20 Mar 2014, 08:54

Mie mia trimis soacramea din Italia unul de la Medel, face zgomot, nu sa te scoata afara dar il tin pe cel mic ocupat cu un obiect nou si sta 5-10 minute cat ii pun masca, de fapt o tin eu cu mana mai mult. Sunt si modelele Baby cu forma haioasa ca sa le atraga atentia celor mici. Ar trebuii sa rogi farmacista sa-l bage in priza sa vezi cat e totusi de zgomotos.
iri0505
Stau in picioare
Stau in picioare

Mesajde irina.c » 20 Mar 2014, 09:07

Eu am Healthy Line Ultrasonic, e mic, silentios si isi face treaba cu brio. Toate elementele folosite in proces sunt demontabile si dezinfectabile. Are o masca de copil si o masca de adult si 5 capacele pt medicament. Baietelul meu era mai mic knd a fost nevoie sa folosim aparatul si i-am facut aerosolii in somn pt k nu accepta masca, deci la capitolul silentios are o gramada de bile albe ;)
Sanatate copilasilor!
“There is no such thing as a perfect parent so just be a real one" ― Sue Atkins
irina.c
Sunt campion
Sunt campion

Mesajde Laly » 20 Mar 2014, 09:48

Noi avem Laica si suntem foarte multumiti de el. Am mai auzit de bine despre Joycare, modelul cu ultrasunete. Si noi am facut si facem aerosoli intr-o veselie...:(
Laly
Am luat-o la fuga
Am luat-o la fuga

Mesajde Andreea84 » 23 Mar 2014, 09:58

Multumesc mamici pentru recomandari :)
Am luat Laica pana la urma care e micut si foarte silentios. Avem noroc ca pitica a acceptat desul de usor tratamentul cu aerosoli (bine in timpul asta se uita la filmulete pe youtube, alunelu, cici, in padurea cu alune :) preferatele ei)

Am mai observant un plus la Laica - timpul de vaporizare a substantei este mai mic ca la Omrom. Am facut la clinica o sedinta si parca nu se mai termina tot cu 3 ml ( 2 de ser si unul de nebules).

Avem tratament 5 zile cu flixotide si interzis sa iesim afara. Inteleg ca trebuie sa evitam posibilitatea de a culege o noua viroza. Credeti ca se intampla ceva daca iesim pe afara dar nu in locuri aglomerate?
Mami de cea mai dulce printesa
Andreea84
Merg cu incredere
Merg cu incredere

Mesajde iri0505 » 23 Mar 2014, 13:51

Apropo de aerosoli, la voi se mai gaseste ACC fiole in farmacii? In Neamt si Iasi e criza si tocmai acum sunt virozele in toi. :cry:
iri0505
Stau in picioare
Stau in picioare

Mesajde irina.c » 24 Mar 2014, 09:07

iri0505 scrie:Apropo de aerosoli, la voi se mai gaseste ACC fiole in farmacii? In Neamt si Iasi e criza si tocmai acum sunt virozele in toi. :cry:

Fluimucil e o alternativa
“There is no such thing as a perfect parent so just be a real one" ― Sue Atkins
irina.c
Sunt campion
Sunt campion

Mesajde Laly » 31 Mar 2014, 12:46

irina.c scrie:
iri0505 scrie:Apropo de aerosoli, la voi se mai gaseste ACC fiole in farmacii? In Neamt si Iasi e criza si tocmai acum sunt virozele in toi. :cry:

Fluimucil e o alternativa

Din pacate nici Fluimucil nu se gasea. Acum nu mai stiu daca o fi reaparut sau nu, farmacistele cu care am mai discutat spuneau ca se zvoneste ca va reaparea in depozite.
Laly
Am luat-o la fuga
Am luat-o la fuga

Înapoi la Bebelusul - Primul An