Bine ai venit in Clubul Bebelusilor - Forum de discutii si comentarii

Steriletul ca metoda de contraceptie

Intra in cafenea pentru a discuta orice subiect de intereseaza si care nu are neaparat legatura cu cresterea copilului. Vorbeste-ne despre pasiunile tale, cauta sfaturi despre ultima moda ori ultimul meci sau afla ultimele noutati.

Steriletul ca metoda de contraceptie

Mesajde gabriela&raluca » 08 Feb 2014, 16:27

M-ar interesa părerea celor care au folosit sterilet...daca doare operatiunea de montare,daca deranjează in timpul contactului sexual...si tot ce ar mai trebui sa stim din experientele voastre...
Bebita mea,singurul adevăr din întreaga lume♡.♡
gabriela&raluca
Merg cu incredere
Merg cu incredere

Re: Steriletul ca metoda de contraceptie

Mesajde Andreea84 » 09 Feb 2014, 09:47

Depinde, sunt femei care resping steriletul (doar e un corp strain). Operatiunea de montare nu cred ca e mare branza dar pana la sterilet sunt atatea alte metode contraceptive. Inainte de nastere am folosit intotdeauna metoda calendarului, avand un ciclu foarte regulat, si nu a dat niciodata gres. Vezi aici mai sfaturi despre contraceptie: http://clubulbebelusilor.ro/articol/675 ... utile.html
Mami de cea mai dulce printesa
Andreea84
Merg cu incredere
Merg cu incredere

Mesajde iri0505 » 09 Feb 2014, 15:19

Si pe mine ma intereseaza subiectul, sunt curioasa va vad ce zic mamicile care si-au pus sterilet. Vreau sa-mi pun si eu, am deja doi copii si nu prea agreez ideea de a lua pastile.
iri0505
Stau in picioare
Stau in picioare

Mesajde anka181 » 09 Feb 2014, 16:07

Am si eu prietene cu sterilet care mi-au spus ca se simt excelent, dar eu am totusi retineri si mi-ar placea sa citesc mai multe de la voi. Momentan folosim prezervativul pentru ca nu vreau sa iau pastile si chiar daca inca alaptez, vreau sa fiu sigura ca nu raman din nou, pentru ca am 6 luni de la cezariana. Dupa al doilea bebe as vrea si eu sa imi montez sterilet, dar mai e pana atunci, sper ca se vor inventa sterilete fara riscuri.
anka181
Fac primii pasi
Fac primii pasi

Mesajde angiras » 09 Feb 2014, 23:44

Si eu ma gandeam sa optez pentru sterilet dupa ce il nasc pe bebe 2.
Din cate am inteles se poate scoate oricand de catre doctor in cazul in care vrem un bebe. Fertilitatea revine la normal imediat dupa indepartarea lui.
Exista un risc de 1-2% sa se instaleze sarcina in timpul utilizarii lui (acelasi risc ca la prezervativ) Nu afecteaza fatul insa trebuie indepartat de urgenta in cazul in care descoperim ca suntem insarcinate pentru ca poate conduce la pierderea sarcinii.
Creste riscul de infectii...
Se poate elimina si sa nu ne dam seama si sa ramaneam neprotejate fapt pentru care trebuiesc verificate constant nu stiu ce fire.
Nu poate fi montat la o serie de femei care au contraindicatii din diferite cauze.
ImagineImagine
angiras
Sunt campion
Sunt campion

Mesajde gabriela&raluca » 05 Mai 2014, 07:21

Eu peste o luna as vrea sa îmi montez steriletul,chiar nu avem nici o mamica sa ne povestească cum e cu el???
gabriela&raluca
Merg cu incredere
Merg cu incredere

Mesajde Laly » 05 Mai 2014, 10:23

Pe mine ma tot fugareste ginecologul sa imi puna un sterilet de cupru (nu din cel hormonal ca si asa am tendinta de ingrasare...) si eu ma tot fofilez...

Nu stiu cum e. Ce stiu insa, din relatari si documentare:
- la montat nu doare, se simte ceva ca o usoara piscatura
- am mai multe prietene care spun ca de cand au sterilet au niste hemoragii uriase si cicluri dureroase
- eu am avut o cauterizare a unei zone de displazie a colului uterin si consider ca nu e o optiune ok pt mine. steriletul mentine o stare de iritatie locala de care cred eu ca nu am nevoie, avand in vedere ca iritatia prelungita este unul dintre factorii favorizanti ai cancerului.
Laly
Am luat-o la fuga
Am luat-o la fuga

Mesajde tina-tania » 10 Mai 2014, 20:26

Nici mie nu-mi place ideea, mi se pare prea invaziva, sa ai un corp strain tot timpul acolo...dar am amice care sunt ok cu metoda asta, nu le ridica probleme. Eu nu am stiut ca poate duce si la ingrasare, de fapt o fi ca pastilele cel cu eliberare de hormoni...
tina-tania
Merg de-a busilea
Merg de-a busilea

Mesajde gabriela&raluca » 11 Mai 2014, 07:39

tina-tania scrie:Nici mie nu-mi place ideea, mi se pare prea invaziva, sa ai un corp strain tot timpul acolo...dar am amice care sunt ok cu metoda asta, nu le ridica probleme. Eu nu am stiut ca poate duce si la ingrasare, de fapt o fi ca pastilele cel cu eliberare de hormoni...

Pai si care ar fi cea mai buna metoda?Ca pilulele contraceptive sunt mult mai periculoase,mă gândeam la injectiile acelea care se fac de 2 ori pe an...dar cum încă alăptez....Stiu ca singura si cea mai buna solutie este prezervativul,dar si ele dau reactii urate ca sa zic asa,cel putin pentru mine.
gabriela&raluca
Merg cu incredere
Merg cu incredere

Mesajde angiras » 11 Mai 2014, 09:03

Tocmai am citit despre injectiile contraceptive de care ai pomenit si se mentioneaza ca pot fi folosite pe perioada alaptarii. Vorbeste mai bine cu medicul tau. I-a decizia impreuna cu el.
ImagineImagine
angiras
Sunt campion
Sunt campion

Mesajde gabriela&raluca » 11 Mai 2014, 12:09

angiras scrie:Tocmai am citit despre injectiile contraceptive de care ai pomenit si se mentioneaza ca pot fi folosite pe perioada alaptarii. Vorbeste mai bine cu medicul tau. I-a decizia impreuna cu el.

Dar si astea fac rău organismului,o sa mă gândesc bine pentru ca nu mai vreau copii,mie îmi ajunge unul...cel putin asa zic acum:)
gabriela&raluca
Merg cu incredere
Merg cu incredere

Mesajde complicata » 12 Mai 2014, 10:24

Eu am folosit pastile contraceptive in tinerete nu cred ca as mai folosi iar. Dupa nastere doctorul ne-a recomandat ca metoda contraceptiva, pastilele. Nu le-am folosit sunt totusi medicamente, inca alapez, si nu as vrea sa afecteze bebelusa
complicata
Fac primii pasi
Fac primii pasi

Mesajde Daria » 12 Mai 2014, 12:23

Mamici, avem aici: http://clubulbebelusilor.ro/articol/112 ... ptive.html un nou articol despre riscurile pilulelor contraceptive
Daria
Moderator
Moderator

Mesajde irina.c » 12 Mai 2014, 12:30

Oricat de bune sau rele ar fi pilule, tot nu le-as mai lua..mi-a cam ajuns furtuna de hormoni din sarcina si de dupa :lol: .
Noi folosim cu succes prezervativul, mai ales k nu ma afecteaza la nivel hormonal plus k am gasit si o marca care sa nu-mi dauneze/irite
“There is no such thing as a perfect parent so just be a real one" ― Sue Atkins
irina.c
Sunt campion
Sunt campion

Mesajde angiras » 12 Mai 2014, 13:06

Oricum dupa o anumita varsta contraceptivele nu prea mai sunt indicate... Totusi ieri cand imi zburau ochii printre metodele de contraceptie mi-a sarit in fata ceva tentant... Sunt niste ovule spermicide Pharmatex care se pare ca au o eficitate de 98% si actionand doar local nu au efecte secundare. Plus ca efectul lor tine pana la 4 ore de la utilizare. Totusi toaleta de dupa nu se poate face decat cu apa deoarece spermicidul este distrus de sapun.
Dar nu afecteaza flora si nu intra in sange si mai au si un efect antiseptic.
Suna bine, nu?
ImagineImagine
angiras
Sunt campion
Sunt campion

Mesajde annitta » 12 Mai 2014, 21:11

Referitor la sterilet, am o prietena care a avut timp de 8 ani de zile si nu a avut absolut nicio problema iar acum si l-a scos si vrea sa faca al doilea bebe insa cunosc si un caz in care o alta cunostiinta a facut infectie de la sterilet si a trebuit sa fie operata, sa tina un tratment, etc.
Eu nu agreez aceasta idee cu steriletul pentru ca asa cum mai zicea o alta mamica mai sus, e un corp strain si nici cea cu pastile pentru ca intervin multe dereglari hormonale...
annitta
Fac primii pasi
Fac primii pasi

Mesajde madalinapt » 13 Mai 2014, 08:11

Nici mie nu prea imi surade ideea cu steriletul, o sa ma gabdesc bine dupa ce o sa il fac si pe bebe nr 2.
madalinapt
Merg cu incredere
Merg cu incredere

Mesajde sofia_mica » 13 Mai 2014, 13:44

madalinapt scrie:Nici mie nu prea imi surade ideea cu steriletul, o sa ma gabdesc bine dupa ce o sa il fac si pe bebe nr 2.

Nici mie nu imi surade, de fapt ma ingrozeste ideea de corp strain, permanent in acea zona. Cand aud ca l-au tinut cu anii ......
sofia_mica
Merg de-a busilea
Merg de-a busilea

Mesajde gabriela&raluca » 13 Mai 2014, 16:48

angiras scrie:Oricum dupa o anumita varsta contraceptivele nu prea mai sunt indicate... Totusi ieri cand imi zburau ochii printre metodele de contraceptie mi-a sarit in fata ceva tentant... Sunt niste ovule spermicide Pharmatex care se pare ca au o eficitate de 98% si actionand doar local nu au efecte secundare. Plus ca efectul lor tine pana la 4 ore de la utilizare. Totusi toaleta de dupa nu se poate face decat cu apa deoarece spermicidul este distrus de sapun.
Dar nu afecteaza flora si nu intra in sange si mai au si un efect antiseptic.
Suna bine, nu?

Suna bine într-adevar dar senzatia e urata...cand se topeste pastiluta e aiurea rău de tot.Nu mă încântă.
gabriela&raluca
Merg cu incredere
Merg cu incredere

Mesajde Laly » 14 Mai 2014, 14:59

Pai oricum toaleta cu apa si sapun se face doar extern, nu
intern, deci nu vad de ce ar fi asta o problema....
Laly
Am luat-o la fuga
Am luat-o la fuga

Următorul

Înapoi la Cafeneaua