Bine ai venit in Clubul Bebelusilor - Forum de discutii si comentarii

Mamici de septembrie 2014

Creeaza sau alatura-te unui grup de viitoare mamici care vor naste in aceeeasi perioada cu tine. Impartaseste experienta minunata a sarcinii alaturi de noi!

Mamici de septembrie 2014

Mesajde ANA_OMAR » 02 Ian 2014, 13:00

Acum suntem mici avem 5 saptamani DNP este 2.09.2014 si suntem la al doilea bb speram de data asta sa fie un baietel sa avem pereche dar cum o vrea DD doar sanatos/a sa fie. Sper sa pot impartasi experientele acestei sarcinii si cu alte mamici care vor naste tot in septembrie.
La Multi Ani!!!
Imagine

Imagine
ANA_OMAR
Merg cu incredere
Merg cu incredere

Re: Mamici de septembrie 2014

Mesajde Yellow » 10 Ian 2014, 14:29

Felicitari! Ma alatur si eu, cu DPN 4 septembrie 2014! :)
La mine e prima burtica deci sunt ff emotionata si mai ales dornica sa aflu cat mai multe informatii! :geek:
Acum cel mai mult ma preocupa nocivitatea ecografiilor ( tocmai am facut ieri una)..iar daca as putea da timpul inapoi n-as mai face-o...Nu mi s-a parut deloc utila sau necesara...de altfel nici nu s-a vazut mare lucru..iar bebele parea chiar mai mic decat stiu eu ( 5 sapt si o zi).
Tu ce parere ai de aceste ecografii?

Ma bucur ca m-am alaturat discutiilor si sper sa tinem aproape! :D
Yellow
M-a adus barza aici
M-a adus barza aici

Mesajde ANA_OMAR » 10 Ian 2014, 18:20

Yellow scrie:Felicitari! Ma alatur si eu, cu DPN 4 septembrie 2014! :)
La mine e prima burtica deci sunt ff emotionata si mai ales dornica sa aflu cat mai multe informatii! :geek:
Acum cel mai mult ma preocupa nocivitatea ecografiilor ( tocmai am facut ieri una)..iar daca as putea da timpul inapoi n-as mai face-o...Nu mi s-a parut deloc utila sau necesara...de altfel nici nu s-a vazut mare lucru..iar bebele parea chiar mai mic decat stiu eu ( 5 sapt si o zi).

Felicitari pentru sarcina, eco nu sunt nocive pentru bebei sonda emite unde care nu afecteaza sarcina ci doar ne arata evolutia ei. Incearca sa stai departe de informatiile de pe net care de multe ori sunt eronate si te induc in eroare, eu la prima sarcina am facut foarte multe eco mai ales in primul si al doilea trimestru deoarece la 11 sapt am facut un hematom si am avut si sangerare si dc putem ma ducea si de 2 ori pe sapt doar sa vad daca bb e ok.
Necesare sunt ecografiile mai ales cea de confirmare in care normal mare lucru nu se vede dar dr stie dc este pozitionat bine, exista embrion si activitate cardiaca. Sfatul meu e sa stai linistita dr stiu ce fac oricum in trim I, trim II te cheama cam o data pe luna deabia de la 36 de sapt o sa mergi saptamanal la control. Daca te pot ajuta si cu alte informatii iti stau la dispozitie. :)
Imagine

Imagine
ANA_OMAR
Merg cu incredere
Merg cu incredere

Mesajde mariamar » 22 Ian 2014, 10:33

ANA_OMAR scrie:

Felicitari pentru sarcina, eco nu sunt nocive pentru bebei sonda emite unde care nu afecteaza sarcina ci doar ne arata evolutia ei. Incearca sa stai departe de informatiile de pe net care de multe ori sunt eronate si te induc in eroare, eu la prima sarcina am facut foarte multe eco mai ales in primul si al doilea trimestru deoarece la 11 sapt am facut un hematom si am avut si sangerare si dc putem ma ducea si de 2 ori pe sapt doar sa vad daca bb e ok.
Necesare sunt ecografiile mai ales cea de confirmare in care normal mare lucru nu se vede dar dr stie dc este pozitionat bine, exista embrion si activitate cardiaca. Sfatul meu e sa stai linistita dr stiu ce fac oricum in trim I, trim II te cheama cam o data pe luna deabia de la 36 de sapt o sa mergi saptamanal la control. Daca te pot ajuta si cu alte informatii iti stau la dispozitie. :)

felicitari si sarcini usoare. ati inceput anul cu dreptul
mariamar
Merg de-a busilea
Merg de-a busilea

Mesajde mariamar » 22 Ian 2014, 10:35

daca ai incredere in doctoru ce urmareste sarcina e totul k, nu te lua dupa altcineva nici macar dupa net, gaseti tot felul de informatii aberante si contradictorii, dr care te urmareste stie cel mai bine ce e de facut si cand
mariamar
Merg de-a busilea
Merg de-a busilea

Mesajde geanib » 27 Feb 2014, 14:21

Bunaaaa! ne alaturam si noi micului grup cu un DPN 27 septembrie...fiind prima sarcina,avem mari emotii la tot ce inseamna ecografii...il asteptam pe bebe cu mare drag :) . Sarcina cat mai usoara va doresc ! pupici
geanib
M-a adus barza aici
M-a adus barza aici

Mesajde kudorbeata » 10 Mar 2014, 15:07

Bună viitoare mămicuțe, ne alăturăm şi noi cu DPN 21 septembrie. Vă doresc sarcină uşoară. Noi suntem din Cluj, voi ?
kudorbeata
M-a adus barza aici
M-a adus barza aici

Mesajde Daria » 10 Mar 2014, 15:19

Bine ati venit dragi viitoare mamici in acest club :) Va dorim la toate sarcina usoara si bebelusi frumosi si sanatosi :) Asteptam aici si alte gravidute ce urmeaza sa nasca in luna septembrie. Impartasiti alaturi de noi experienta minunata a sarcinii!

O mamica informata e lipsita de surprize! Cititi sfaturi utile si actualizate despre sarcina, alaptare si dezvoltarea lui bebe in urmatoarele sectiuni de pe ClubulBebelusilor.ro

Sarcina pe Saptamani – in care puteti citi saptamana de saptamana cum se dezvolta bebelusul si care sunt momentele cheie in functie de saptamana de sarcina in care va aflati
Calculator “Cand vine barza”
Alege cu noi numele copilului!
Totul despre Travaliu, Nastere naturala si cezariana
Totul despre ALAPTARE

Cele 9 luni de sarcina in saptamani:
Luna 1= 01-05 sapt
Luna 2= 06-09 sapt
Luna 3= 10-13 sapt
Luna 4= 14-18 sapt
Luna 5= 19-22 sapt
Luna 6= 23-27 sapt
Luna 7= 28-31 sapt
Luna 8= 32-36 sapt
Luna 9= 37-40 sapt
Daria
Moderator
Moderator

Mesajde cristinabm » 10 Mar 2014, 16:28

Buna! ne alaturam si noi micului grup cu un DPN 7 septembrie,fiind prima sarcina,avem mari emotii la tot ce inseamna ecografii...il asteptam pe bebe cu mare drag. Sarcina cat mai usoara va doresc !Eu sunt din baia mare,maramures,voi?
cristinabm
M-a adus barza aici
M-a adus barza aici

Re: Mamici de octombrie 2014

Mesajde Raluca » 10 Mar 2014, 20:41

Buna mamici..ma alatur si eu clubului cu DPN 12 octombrie ..mai este cineva care urmeaza sa nasca atunci?? Sunt la prima sarcina si sunt foarte fericita..abia astept venirea pe lume a puiutului!!
Raluca
M-a adus barza aici
M-a adus barza aici

Re: Mamici de octombrie 2014

Mesajde ANA_OMAR » 11 Mar 2014, 08:08

Raluca scrie:Buna mamici..ma alatur si eu clubului cu DPN 12 octombrie ..mai este cineva care urmeaza sa nasca atunci?? Sunt la prima sarcina si sunt foarte fericita..abia astept venirea pe lume a puiutului!!

Bine ai venit si felicitarii pentru sarcina, iti doresc una usoara si la termen. Eu am DNP 2 sept dar pana acum eco a fost mai mare cu 5 zile si dna dr a zis ca e posibil sa nasc mai devreme.
Imagine

Imagine
ANA_OMAR
Merg cu incredere
Merg cu incredere

Mesajde ANA_OMAR » 11 Mar 2014, 08:10

kudorbeata scrie:Bună viitoare mămicuțe, ne alăturăm şi noi cu DPN 21 septembrie. Vă doresc sarcină uşoară. Noi suntem din Cluj, voi ?

Buna si bine ai venit iti doresc o sarcina usoara si la termen. Eu sunt din Bucuresti :)
Imagine

Imagine
ANA_OMAR
Merg cu incredere
Merg cu incredere

Mesajde ANA_OMAR » 11 Mar 2014, 08:11

cristinabm scrie:Buna! ne alaturam si noi micului grup cu un DPN 7 septembrie,fiind prima sarcina,avem mari emotii la tot ce inseamna ecografii...il asteptam pe bebe cu mare drag. Sarcina cat mai usoara va doresc !Eu sunt din baia mare,maramures,voi?

Buna si bine ai venit in clubul mamicilor de sept :) iti doresc o sarcina usoara si la termen cum ziceam si la o mamica mai sus in avem DNP 2 sept dar avem sanse sa vina bb in august dar pana atunci sunt o mamica de sept :)
Imagine

Imagine
ANA_OMAR
Merg cu incredere
Merg cu incredere

Mesajde ANA_OMAR » 11 Mar 2014, 08:13

geanib scrie:Bunaaaa! ne alaturam si noi micului grup cu un DPN 27 septembrie...fiind prima sarcina,avem mari emotii la tot ce inseamna ecografii...il asteptam pe bebe cu mare drag :) . Sarcina cat mai usoara va doresc ! pupici

Buna si bine ai venit :) iti doresc o sarcina usoara si la termen :)
Imagine

Imagine
ANA_OMAR
Merg cu incredere
Merg cu incredere

Mesajde ANA_OMAR » 21 Mar 2014, 11:08

Ce mai fac burticile de septembrie? Cum va simtit? Eu azi am simtit pentru prima data cum sa miscat puiutul meu si sunt foarte fericita. Am fost marti la dr sa vedem ce e dar bebe statea cu cordonul intre picioare, d-na dr ne-a zis ce ar crede ea ca este dar pentru confirmare ma rugat sa revin sapt viitoare. Asa ca asteptam pana cand avem confirmarea doamnei dr ca sa anuntam ce asteptam si ce o sa aiba Aysha un fratior sau o surioara :)
Imagine

Imagine
ANA_OMAR
Merg cu incredere
Merg cu incredere

Mesajde oanabudu » 27 Mar 2014, 23:02

buna ..ne facem si noi un locusor pe aici...DPN 25 septembrie...sarcina usoara tuturor mamicilor..noi suntem din botosani dar locuim in italia..pupici
oanabudu
M-a adus barza aici
M-a adus barza aici

Mesajde gabriela gabriela » 13 Iun 2014, 13:16

Buna mamici,ma alatur deoarece si eu sunt o mamica de septembrie.
gabriela gabriela
M-a adus barza aici
M-a adus barza aici

Mesajde gabriela gabriela » 13 Iun 2014, 13:19

Sarcina usoara
gabriela gabriela
M-a adus barza aici
M-a adus barza aici

Înapoi la Cluburi de viitoare mamici