Bine ai venit in Clubul Bebelusilor - Forum de discutii si comentarii

Calculator Sarcina si Nastere

Totul despre evolutia sarcinii in cele 9 luni de sarcina, saptamana de saptamana, de la testul pozitiv de sarcina pana la nasterea bebelusului.

Calculator Sarcina si Nastere

Mesajde ClubulBebelusilor » 14 Noi 2013, 15:54

Nu exista graviduta care dupa ce a aflat marea veste ca este insarcinata nu a dorit sa stie cat mai repede care este data probabila a nasterii, nu-i asa? Majoritatea doctorilor folosesc urmatoarea metoda pentru calculul acestei date: se scad 3 luni de la prima zi a ultimei menstruatii la care se adauga 7 zile. Data nasterii poate varia cu +/- 10 zile.

Cititi mai multe despre data probabila a nasterii aici: http://clubulbebelusilor.ro/articol/89/ ... terii.html

Sau folositi Calculatorul Cand Vine Barza: http://clubulbebelusilor.ro/calculator-nastere/

Voi ce alte metode de calcul a datei nasterii cunosteti si ati folosit?
Admin la cel mai minunat Club
http://clubulbebelusilor.ro/
ClubulBebelusilor
Administrator
Administrator

Re: Calculator Sarcina si Nastere

Mesajde cxena » 27 Noi 2013, 14:23

Am nascut de 2 ori, cu medici diferiti, iar data probabila a nasterii a fost calculata de fiecare data dupa UCM, cu ajutorul calendarului pe care il detin obstetricienii (imi scapa numele) si care a functionat perfect, la termenul stabilit.
cxena
M-a adus barza aici
M-a adus barza aici

Mesajde cxena » 27 Noi 2013, 14:31

Bineinteles, ca acest calculator dupa UCM sa functioneze, trebuie ca mamica sa stie cu siguranta chiar data ultimei menstruatii, pt ca altfel, nu se vor calcula exact...deci, mamicilor, retineti sau notati, daca vreti ca datele sa corespunda :-)
cxena
M-a adus barza aici
M-a adus barza aici

Mesajde lari » 28 Noi 2013, 20:14

Mie doctorita mi-a zis ca DPN-ul meu este 03.04.2014 dupa prima zi a ultimei menstruatii, am calculat si eu pe net dupa aceeasi data si dupa data cand stiu ca am ramas insarcinata si mi-a dat acelasi rezultat, deci e bun calculul medicilor.
lari
Merg de-a busilea
Merg de-a busilea

Mesajde annitta » 29 Noi 2013, 14:39

Si in cazul meu Dpn-ul afost tot dupa prima zi a ultimei menstruatii si a coincis :).
annitta
Fac primii pasi
Fac primii pasi

Mesajde angiras » 08 Dec 2013, 12:40

Asa e ar fi trebuit sa-mi notez sau sa tin minte. De obicei tineam minte insa a fost o nebunie in perioada aia si zau daca mai stiu daca ultima menstruatie mi-a venit pe 18 sau pe 20 octombrie. A fost sigur in weekendul ala. Totusi presupun ca nu e asa o mare problema o diferenta de 2 zile. Astept indemnizatia ca sa merg la doctor sa vad ce zice dr dupa ce masoara bebeul cu ecograful.
ImagineImagine
angiras
Sunt campion
Sunt campion

Mesajde angiras » 08 Dec 2013, 12:42

Totusi pe fetita mea ar fi trebuit sa o nasc dupa dpn pe 10.10.2012 si s-a nascut pe 02.10.2012. Nu cred ca coincide la prea multe mamici dpn-ul cu data exacta a nasterii.
ImagineImagine
angiras
Sunt campion
Sunt campion

Mesajde violetaianca » 08 Dec 2013, 22:42

angiras scrie:Totusi pe fetita mea ar fi trebuit sa o nasc dupa dpn pe 10.10.2012 si s-a nascut pe 02.10.2012. Nu cred ca coincide la prea multe mamici dpn-ul cu data exacta a nasterii.

Eu cred ca depinde foarte mult si de corpul fiecarei femei.
violetaianca
Fac primii pasi
Fac primii pasi

Mesajde lanolina » 09 Ian 2014, 02:41

violetaianca scrie:
angiras scrie:Totusi pe fetita mea ar fi trebuit sa o nasc dupa dpn pe 10.10.2012 si s-a nascut pe 02.10.2012. Nu cred ca coincide la prea multe mamici dpn-ul cu data exacta a nasterii.

Eu cred ca depinde foarte mult si de corpul fiecarei femei.

bebelusi vin pe lume in geneal cand vor ei nu prea se uita in calendat(cred ca inca nu se descurca) :D
tin minte ca urmaream calendarul acela cu sexul bebelusului :D imi parea mai interesant.
lanolina
Stau in picioare
Stau in picioare

Mesajde irina.c » 10 Ian 2014, 19:13

mie mi-a stabilt DPN-ul (06.02.2013) la prima morfologie, sarcina mea era mai mica cu 2 sapt decat calendarul medicilor bazat pe ultima menstruatie....si chiar pe 6 februarie am nascut :D
“There is no such thing as a perfect parent so just be a real one" ― Sue Atkins
irina.c
Am luat-o la fuga
Am luat-o la fuga

Înapoi la Sarcina pe saptamani si luni